W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

x

Aktualności BARTBRANŻA CHEMICZNA: Instalacja odpylania i wentylcji zgodna z ATEXWykonanie instalacji odpylania i wentylacji w branży chemicznej zgodnie z wymogami dyrektywy ATEX

Firma BART Sp. z o.o. specjalizuje się w projektowaniu i realizacji instalacji odpylania pyłów, które mogą tworzyć atmosferę wybuchową. Zgodnie z dyrektywą ATEX wykonuje systemy redukujące zagrożenie wystąpienia pożaru lub wybuchu, bez względu na klasę wybuchowości atmosfery.

Jeden z projektów w dziedzinie odpylania i wentylacji w wykonaniu Ex zrealizowany został dla branży chemicznej. Instalacja odpylania procesowego powstała w hali produkcji żywic epoksydowych.. Żywice te służą do produkcji farb proszkowych i innej chemii budowlanej. Przygotowana przez specjalistów firmy BART instalacja odpylania dla lidera rynku żywic przeznaczona jest do odpylania punktów zasypu trzech kadzi. Składa się ona ze stałych elementów ssawnych oraz stanowisk roboczych w postaci trzech disolwerów. Wychwycone pyły separowane są w filtrze zlokalizowanym poza budynkiem, w wykonaniu zgodnym z ATEX dla grupy 2G/3D, czyli mieszanin hybrydowych gaz–pył, uzbrojonym w wentylator zabezpieczony płytką dekompresyjną. Instalacja wentylacji ogólnej równoważy straty ciepła powietrza wywiewanego i nawiewanego, przy czym wymagane było wykonanie dodatkowej instalacji ogrzewania dla pokrycia strat ciepła przez przegrody, z uwzględnieniem zysków z technologii produkcji. Wentylacja wykonana została z zachowaniem wymagań ATEX i zawiera urządzenia i aparaturę w wykonaniu Ex. Centrala wentylacyjna z glikolowym odzyskiem ciepła zlokalizowana została także poza pomieszczeniem produkcyjnym. Uzupełnieniem instalacji wentylacji była wentylacja awaryjna. Kanały czerpne zamontowane zostały bezpośrednio nad posadzką i doprowadzone zostały do dachowego wentylatora wywiewnego w wykonaniu Ex. Układ zasilania współpracuje z pomiarowym detektorem gazów toksycznych i wybuchowych. Układy zasilająco-sterujące zostały zmontowane poza strefami zagrożenia wybuchem.
instalacje ATEX

Artykuł ukazał sie na łamach wydawnictwa Powder&Bulk i na portalu branżowym powderandbulk.pl

Certyfikaty / Wyróżnienia / Referencje